Bezpieczna podłoga

Bezpieczna i higieniczna podłoga jest kluczowa dla zdrowia i bezpieczeństwa dzieci w placówkach edukacyjnych.

Podłoga, która stwarza zagrożenie zdrowiu i życiu dziecka.

W większości szkół, przedszkoli i żłobków, konstrukcja podłogi  wygląda następująco – na beton układa się gumoleum lub  parkiet wraz z wykładziną – jak na foto niżej. 

Zwykła zabawa, nie mówiąc już o treningu sportowym na ww. podłodze kaleczy narząd ruchu dziecka – szkieletowy oraz mięśniowy. 

Twarda podłoga jest niebezpieczna dla zdrowia i życia dziecka oraz  hamuję jego rozwój, ogranicza swobodę ruchu oraz skutecznie zniechęca do aktywności fizycznej.  

Beton nie „absorbuje” i nie rozprasza energie uderzenia. Upadek dziecka na taką podłogę zazwyczaj kończy się na oddziale urazowym, a w najgorszych przypadkach kalectwem albo śmiercią.

„Więcej dzieci umiera z powodu urazów niż z powodu wszystkich pozostałych chorób łącznie” 


Janusz Szymborski „Ochrona zdrowia dzieci i młodzieży w Polsce i w Europie” MEN 

dzieci leżące na wykładzinie w przedszkolu
dziecko z ręką w gipsie

Jaka powinna być podłoga, która nie stwarza zagrożenia dla życia dziecka oraz jest dostosowana do jego potrzeb rozwojowych?

Bezpieczna podłoga

Podłoga ma pochłaniać i rozpraszać siłę uderzenia ciała spadającą z wysokości 1,5 metra, musi być elastyczna, miękka a współczynnik kompresji podłogi musi być znacznie szybszy niż tempo odbicia.

Podłoga ma nie tylko rozpraszać siłę uderzenia, ale również mieć odpowiednią przyczepność.

Przyczepność podłogi wpływa na stan układu narządu ruchu przy zabawach ruchowych. Za mała przyczepność spowoduje, że będzie zbyt ślisko, a za duża spowoduje, że cała energia kinetyczna przy nagłych zwrotach (uderzeniach) przeniesie się na stawy i wiązadła dziecka. 

Chłopiec leży na podłodze w przedszkolu, uśmiechając się do kamery. Przed nim leżą kolorowanki i rysunki. W tle widoczne są inne dzieci i dekoracje ścienne z motywami słonecznymi. Scena przedstawia dzieci zaangażowane w kreatywne zajęcia w radosnym i kolorowym środowisku przedszkolnym.
Chłopiec bawi się w przedszkolu, przechodząc pod czerwonym stolikiem na kolorowej macie. W tle widoczna jest dekoracyjna ściana i inne dzieci bawiące się w sali. Scena przedstawia radosną i kreatywną zabawę w bezpiecznym i przyjaznym środowisku przedszkolnym.
dziecko przy biurku
przedszkolanka na macie

Bezpieczna pod względem higieny (czysta)

Materiały i Konstrukcja

Przyczepność podłogi wpływa na stan układu narządu ruchu przy zabawach ruchowych. Za mała przyczepność spowoduje, że będzie zbyt ślisko, a za duża spowoduje, że cała energia kinetyczna przy nagłych zwrotach (uderzeniach) przeniesie się na stawy i wiązadła dziecka. 

Najlepsza pod tym względem jest podłoga:

na legarach z płytą OSB lub z deską podłogową, która absorbuje siłę wstrząsów oraz pokryta specjalną matą grubości nie mniej niż 4 cm, gęstości 180- 240 kg /m3. 

Tak wygląda prosty i szybki montaż oraz konstrukcja idealnej podłogi pod względem bezpieczeństwa oraz higieny, którą można z powodzeniem zastosować w żłobkach, przedszkolach i szkołach.

Przeznaczona do zajęć:

ruchowych, ogólnorozwojowych, korekcyjnych, treningów zdrowotnych, jak również do gier rekreacyjnych oraz treningów z piłką (koszykówka, siatkówka, pilka ręczna i nożna).

montowanie podłogi
bezpieczna podłoga